17.05.2012

Róznica między odwróconą osmozą a eSpring



Filtr z odwróconą osmozą ma oczywiście swoje zalety, które są często drobiazgowo wyliczane przez sprzedawców. Natomiast z oczywistych powodów, pomijane są dość istotne wady tych urządzeń:

1.Bardzo istotna wadą filtrów osmotycznych jest fakt, że choć redukują chlor to nie usuwają one tzw. THMów (trihalometany), obecnych w każdej wodzie chlorowanej. Są to natomiast bardzo niebezpieczne, rakotwórcze związki.

2.Większość tego typu filtrów nie usuwa Cryptosporydium - nieprawdopodobnie niebezpiecznej substancji, do tego stopnia, że gdyby Osama Bin Laden dysponował nią to niepotrzebowałby atakować WTC, a nawet niepotrzebna byłaby mu bomba atomowa. To, że wcale nie jesteśmy zabezpieczeni przed Cryptosporydium świadczą skandale, np. w Poznaniu, które co niektórzy chętnie zamiataliby pod dywan, a które się zdarzają.

3.Jeśli woda nie jest pobierana przez dłuższy czas, to w tej znajdującej się w zbiorniku mogą namnażać się bakterie, które są potem spożywane z tą wodą. Szczególnie w lecie i przy wysokoch temperaturach w pomieszczeniu to zjawisko może się potęgować.

4.Odwrócona osmoza jest bardzo nieefektywna, wiąże się z marnowaniem wody. Bardzo mała efektywność i rozrzutność. W odwróconej osmozie wykorzystuje się tylko niewielki procent wody, która "przychodzi do filtrowania". Na 1 litr wody przefiltrowanej za pomocą odwróconej osmozy przypada 8 litrów wody spływającej bezużytecznie do kanalizacji. Jest to nie tylko nie ekologiczne, lecz dodatkowo bije po kieszeni użytkownika filtra z odwróconą osmozą, szczególnie jeśli ma zamontowany licznik poboru wody - płaci za dużą ilość pobranej wody, która jest przez niego niewykorzystywana.

5.Odwrócona osmoza usuwa wartościowe składniki z wody. Jakoże membrana osmotyczna pozbawia wodę znaczną ilość związków mineralnych naturalnie zawartych w wodzie, to tzw. mineralizatory dodają do przefiltrowanej wody syntetyczne związki mineralne, które nie są dobrze przyswajalne przez organizm. Ponieważ więc organizm nie może ich wykorzystać to część, którą nie wydali „upycha” gdzie może, co przyczynia się do, min. do powstawania kamieni nerkowych.

6.Filtr z odwrócona osmozą nie jest wystarczająco skuteczną barierą przeciwko bakteriom i w znacznym stopniu przenikają one do przefiltrowanej wody.

7.Ograniczona ilość wody możliwa do pobrania w określonym czasie. Z zasady działania odwróconej osmozy wynika, że filtry osmotyczne NIE pozwalają na pobranie większej ilości wody. Nie ma możliwości pobrać od razu 5 litrów wody, ponieważ musi się ona uzbierać przez określony czas. Pobranie nawet szklanki wody to konieczność oczekiwania. Jest niepraktyczna (możliwość pozyskania kilku litrów na godzinę)

8.Odwrócona osmoza wymaga wysokiego ciśnienia wody, w zadanych granicach. Zbyt niskie ciśnienie powoduje, że urządzenie nie zadziała.

9.Istnieje konieczność serwisowania - wymiany membran, mineralizatorów, etc. Sprzedawcy zapewniają sobie w ten sposób stały, dodatkowy dochód, ustalając płatne przeglądy. Jest to oczywiście niekorzystne dla nabywcy i zdecydowanie podnosi koszt pozyskiwania filtrowanej wody.

10.Brak sygnalizacji uszkodzenia, przynajmniej w urządzeniach w niższej i średniej klasie cenowej. Przykładowo, pęknięcie najważniejszego elementu – membrany powoduje brak filtracji, o czym użytkownik nie jest informowany i po prostu pije nieprzefiltrowaną wodę.

12.System oczyszczania wody typu filtr z odwróconą osmozą, nie spełnia norm i wymagań i nie posiada certyfikatu NSF.

Koszt filtra z odwróconą osmozą zawiera się zwykle w granicach 1000 do 5000 zł. plus montaż i serwisowanie. Natomiast prasowany blok węgla w połączeniu z lampą ultrafioletową, czyli eSpring jest wolny od wspomnianych wad. Jego jednorazowy koszt ok. 4100,- zł /z możliwością zakupu 30 % taniej/. Raz w roku wymiana wkładu. System eSpring pozwala na ciągłe czerpanie 5000 litrów wody to oznacza, że uzyskanie 1 litra w pierwszym roku użytkownika kosztuje 80 gr za litr, a w kolejnych latach to tylko 16 gr za 1 litr najlepszej i najzdrowszej wody do otrzymania w Polsce.

Ten system jako jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który posiada certyfikat NSF, spełnia następujące wymogi niezbędne do nadania certyfikatu:

1.Stwierdzenia o zmniejszaniu zawartości zanieczyszczeń muszą zostać potwierdzone testami przeprowadzanymi przez NSF International w jej laboratoriach.

2.System nie może wprowadzać do wody szkodliwych składników.
3.System musi być poprawny pod względem konstrukcyjnym i zaprojektowany w sposób spełniający wymogi hydrauliczne, w tym wahania ciśnienia wody.
4.Reklamy, literatura i oznakowanie nie mogą zawierać żadnych fałszywych lub mylących informacji.
5.Dopuszczalne są wyłącznie autoryzowane wcześniej zmiany w materiałach i procesie produkcji.

NSF to niezależna organizacja - Certyfikat NSF International - Organizacja ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego. Została założona 60 lat temu, jako niezależna agencja typu non profit, testująca i certyfikująca produkty do użytku domowego i przemysłowego. Ma status zaprzyjaźnionego ośrodka Światowej Organizacji Zdrowia. Jest akredytowana przy ANSI - Amerykańskim Państwowym Instytucie Normalizacyjnym, a także jednostką certyfikującą ISO9000 i QS 9000. www.nsf.org

1 komentarz:

Dominika Starańska pisze...

Bardzo fajnie zostało to napisane.